AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
HIV un tuberkoloze
 
 

Pēc PVO datiem vairāk nekā 21 miljons cilvēku pasaulē dzīvo ar HIV/AIDS. HIV/AIDS un TB duālā infekcija ir 11,7 miljoniem cilvēku (1999.gadā). Duāli inficētiem cilvēkiem ir 30 reizes lielāka iespēja attīstīties TB slimībai viena gada laikā. Lai gan TB bez asociācijas ar HIV ir pārsvarā, tomēr, ja TB ir saistīta ar HIV, tā progresē ātrāk un tādējādi HIV epidēmijas pieaugums izraisa radikālas pārmaiņas TB epidemioloģijā un padara tās apkarošanu sarežģītu

Latvijā pirmais HIV inficētais pacients reģistrēts 1987.gadā. Līdz 2000.gada beigām reģistrēti 958 HIV gadījumi, no kuriem 72 ir AIDS. 2000.gadā reģistrēti gandrīz 2 reizes vairāk HIV/AIDS pacientu vairāk nekā 1999.gadā.

Līdz 2001.gada beigām Latvijā reģistrēti 52 saslimšanas gadījumi ar TB/HIV duālo infekciju. Saslimstība ar TB/HIV inficēto vidū ir 37 reizes lielāka nekā pamatpopulācijā.

Saslimstība ar TB/HIV duālo infekciju Latvijā

Tuberkulozes statistikas rādītāji

46 pacientiem reģistrēta plaušu TB, no tiem 36 - ar pozitīvu TM atradi krēpās (13 gadījumos diagnosticēta MR-TB).

Visi ārpusplaušu TB gadījumi pierādīti histoloģiski.

Ļoti strauji HIV inficēto pieaugums intravenozo narkotiku lietotāju vidū saistīts ar līdzigu TB attīstību šai populācijas daļā. Augstāka saslimstība ar MR-TB sabiedrībā norāda uz šīs epidēmijas izplatības iespēju HIV inficēto vidū.

Ir jāpārskata profilaktiskā, diagnostiskā un terapeitiskā stratēģija HIV/AIDS pacientiem.

www.tuberculosis.lv