AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
HIV tests
 
HIV testa būtība

Lai noskaidrotu vai cilvēks ir vai nav inficējies ar HIV vīrusu nepieciešams veikt HIV testu. Jebkuram cilvēkam ir tiesības brīvi izvēlēties veikt vai neveikt HIV testu. HIV testa veikšana bez cilvēka piekrišanas, nezinot vai piespiedu kārtā ir cilvēktiesību pārkāpums.

Pārbaudes uz HIV infekciju Latvijā obligāti tiek pieprasītas tikai: asins, audu un orgānu donoriem (LR MK noteikumi Nr.21, no 16.01.1997.)

HIV testa rezultātus paziņo pēc testa konsultācijā personīgi. Testa rezultātu uzzināšana telefoniski ir pretrunā ar MK noteikumiem.

HIV tests - tās ir analīzes, ar kuru palīdzību nosaka antivielas pret HIV vīrusu cilvēka organismā. Antivielas pret HIV vīrusu cilvēka organismā sāk veidoties sākot no 2 nedēļas pēc inficēšanās, bet tas var ilgt līdz trīs mēnešiem no inficēšanās brīža. Parasti, antivielas pret HIV vīrusu pilnībā izveidojas 6 nedēļu laikā pēc inficēšanās brīža. Laika periodu no inficēšanās brīža līdz brīdim, kad organismā izveidojas antivielas sauc par "loga" periodu un šajā laikā HIV testa rezultāti var būt negatīvi vai neskaidri. Tāpēc, plānojot pārbaudīties uz HIV infekciju, sevišķi svarīgi ir ievērot iespējamo inficēšanās brīdi.

Lai veiktu analīzes, no vēnas tiek noņemts 5 – 7 ml asiņu. Sākumposmā veic analīzes, ar kuru palīdzību nosaka kopējās antivielas pret HIV vīrusu. Ja pirmo analīžu rezultāti ir neskaidri vai pozitīvi (tiek uzrādītas antivielas pret HIV vīrusu), tās tiek atkārtotas. Pozitīvu atkārtotu analīžu rezultātu gadījumā tiek veikts apstiprinošais HIV tests, izmantojot vairākas ļoti jūtīgas metodes. Tātad HIV infekcijas diagnostika ir laikietilpīgs un ilgstošs process.

 
HIV testa iespējamie rezultāti

“Antivielas pret HIV nav atklātas” - tas nozīmē:

  • asinīs nav atrastas antivielas pret HIV vīrusu, tātad cilvēks nav inficēts ar šo vīrusu vai cilvēks atrodas “loga” periodā - antivielas pret HIV vīrusu vēl nav paspējušas izveidoties – šis periods var ilgt līdz 6 mēnešiem no inficēšanās brīža;
  • negatīvs testa rezultāts nenozīmē, ka cilvēks ir neuzņēmīgs pret HIV infekciju;

“Atklātas antivielas pret HIV“ - tas nozīmē:

  • cilvēka organismā ir konstatētas antivielas pret HIV vīrusu, tātad cilvēkam ir HIV infekcija;
  • pozitīvs HIV testa rezultāts neuzrāda, cik ilgi cilvēks ir inficējies ar HIV vīrusu;
  • pozitīvs HIV testa rezultāts neļauj spriest par slimības gaitu un prognozi, t.i., par latentā perioda ilgumu;
  • pēc pozitīva HIV testa rezultāta nevar secināt, vai pacienta dzimumpartneris ir inficēts vai nē. Ir iespējams, ka dzimumpartneris neinficējas ar HIV vīrusu, pat pēc ilgstoša dzimumattiecību perioda ar HIV inficētu cilvēku.

Neskaidras vai apšaubāmas analīzes gadījumā laboratorija var lūgt atkārtot analīzi, tas nozīmē, ka testa veikšanai nepieciešams atkārtoti noņemt asinis.