AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
Smailās kondilomas
 
Kas ir smailās kondilomas?

Smailās kondilomas izraisa cilvēka papillomatozais vīruss. Saslimstība ar šī vīrusa infekciju strauji pieaug. Ir ļoti daudz dažādu papillomas vīrusu tipu, bet tikai daži no tiem skar tieši dzimumorgānus.

 
Kā var kondilomas atpazīt?

Smailās kondilomas ir neliels sacietējums - kārpiņa, kas paceļas virs ādas. Tās ir īpatnējas kārpas ar noasinātu, smailu galu. No maziem kniepadatas galviņas lieluma mezgliņiem tās izaug par daivainām kārpām ar ziedkāpostam līdzīgu virsmu. Vīriešiem parastā kārpiņu lokalizācija ir zem priekšādiņas un uz dzimumlocekļa galviņas vai ap anālo atveri.

Sievietēm tās atrodas galvenokārt uz ārējiem dzimumorgāniem, maksts ieejā vai ap anālo atveri. Retākos gadījumos tās atrodas makstī, uz dzemdes kakla vai urīnizvadkanālā. No sūdzībām var būt neliels kairinājums, nieze vai arī asiņošana, ja tiek traumēta kondilomas.

 
Kā inficējas ar cilvēka papillomas vīrusu?

To var iegūt tikai tiešā kontaktā ar slima cilvēka ādu – dzimumkontaktu laikā (vaginālā vai anālā). Laiks no inficēšanās līdz brīdim, kad parādās kārpiņas var ilgt no dažām nedēļām līdz pat gadiem. Nav testu, kas pierādītu vīrusa eksistences ilgumu organismā.

Ar smailajām kondilāmām ir risks inficēties arī orālā seksa laikā! Papilomas šinī gadījumā parādīsies mutes dobuma gļotādā.

 
Vai šī infekcija ir bīstama?

Nav zāļu ar kurām būtu iespējams izārstēt šī vīrusa infekciju, bet ir iespējams likvidēt šī vīrusa radītās kārpas. Neārstējot kondilomas, tās ar laiku var kļūt par ļaundabīgu veidojumu - vēzi. Jo vairāk kondilomu, jo grūtāk tās noņemt.