AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
Hlamidioze
 
Kas ir hlamidioze?

Hlamidiozi izraisa baktērija, kas parazitē cilvēka šūnās. Dabā sastopami vairāki hlamīdiju veidi. Hlamīdijas cilvēkam var izraisīt iekaisuma procesu acīs, locītavās, dzimumorgānos un elpošanas orgānu sistēmā. Parasti slimību izraisa jaukta infekcija - hlamīdijas, trihomonas, gonoreja un citi mikroorganismi dažādās kombinācijās.

 
Kādas pazīmes ir uroģenitālajai hlamidiozei?

Hlamidioze bieži norit bez sūdzībām un slimības pazīmēm. Slimības pazīmes var parādās 4-15 dienas pēc inficēšanās. To, cik ātri pēc inficēšanās rodas sūdzības un cik izteiktas ir šīs sūdzības ir atkarīgs no mikrobu skaita, aktivitātes un no cilvēka organisma pretošanās spējām. Sūdzības pie hlamidiozes var būt:

  • izteiktas: galvenās sūdzības ir par izdalījumiem no urīnizvadkanāla; sāpēm un dedzināšanas sajūtu urīnācijas laikā,
    vīriešiem var būt priekšādiņas iekaisums (pietūkt, apsārtums), urīnizvadkanāla atveres apsārtums un pietūkums. Uz dzimumlocekļa galviņas gļotādas var rasties sīki, sārti plankumi. Izdalījumi no urīnizvadkanāla parasti ir gļotaini, bet var būt arī strutaini. Var būt biežas un sāpīgas erekcijas, ejakulāts (sperma) var būt ar asinīm;
    sievietēm var būt niezoša un dedzinoša sajūta mazo kaunumu lūpu rajonā, kuru var pavadīt smaguma sajūta vēdera lejas daļa, novēro menstruālā cikla traucējumus - tās var būt sāpīgākas, neregulāras un ilgākas;
  • neizteiktas: izdalījumi no urīnizvadkanāla parādās pēc ilgākas urīna aizturēšanas, tie biežām mēdz būt gļotaini. Urinācijas laikā var būt sūdzības par dedzināšanas, kņudēšanas sajūtu urīnizvadkanālā. Vīriešiem būs nedaudz apsārtusi un tūskaina urīnizvadkanāla atvere, var būt priekšādiņas apsārtums;
  • sūdzības vispār var nebūt: Šajā gadījumā slimība norit hroniskā formā. Šajā gadījumā slimība norit hroniskā formā.

Nonākot hlamīdijām acī - var rasties hronisks plakstiņu iekaisums. Sūdzības ir par plakstiņu apsārtumu, asarošanu un izdalījumiem no acs. Hlamīdijas acī var iekļūt orālā seksa laikā vai mikrobu acī ienest var ar rokām uz (abpusējas masturbācijas laikā vai pēc tualetes nenomazgājot rokas).

Orālā seksa laikā inficējoties ar hlamīdijām rodas iekaisums mandelēs un mutes gļotādā. Rodas angīnai līdzīgas sūdzības - sāpes kaklā, kuras pastiprinās rīšanas akta laikā. Var palielināties kakla limfmezgli.

Anālā seksa laikā inficējoties ar hlamīdijām, var rasties iekaisums taisnajā zarnā. Visbiežāk slimība norit bez sūdzībām, bet var būt sūdzības par: niezošu, nepatīkamu sajūtu anālās atveres rajonā, izdalījumiem no anālās atveres, šķidru vēdera izeju, strutu vai asiņu piejaukumu izkārnījumiem, velkošu sajūtu starpenes rajonā. Hronisks iekaisums veicina hemoroīdu veidošanos un var veicināt taisnās zarnas ļaundabīgu audzēju attīstību.

 
Kādas var būt sekas neārstējot hlamidiozi?

Hlamīdijas izraisa hronisku iekaisuma procesu, ietekmē cilvēka imūno sistēmu. Hlamidioze var izraisīt locītavu patoloģijas. Neārstējot uroģenitālo hlamidiozi:

vīriešiem - var veidoties sēklas vadu saaugumi, kā rezultātā var rodas neauglība; var rasties hronisks priekšdziedzera iekaisums, kas veicina priekšdziedzera adenomas attīstību; ilgstoša iekaisuma procesa rezultātā vīriešiem mazinās seksuālās vēlmes un rodas potences traucējumi (pavājināta erekcija, sākumā priekšlaicīga ejakulācija - vēlāk apgrūtināta);

sievietēm - var veidoties olvadu saaugumi, kas var radīt neauglību; var rastie seksuāla rakstura traucējumi - frigiditāte; grūtniecības laikā hlamidioze var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības vai augļa bojāeju.