AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
Herpess infekcija
 
Kas ir herpess virusu infekcija?

Infekcijas slimība, kuru izraisa herpess vīruss. Ir divi herpess vīrusa paveidi: viens biežāk bojā seju un lūpas, bet otrs – ādu un gļotādu dzimumorgānu un anālās atveres rajonā. Dažādu apstākļu ietekmē vīruss aktivizējas izraisot slimības recidīvu (paasinājumu).

 
Kā izpaužas dzimumorgānu herpess infekcija?

Sākumā rodas nieze un dedzinoša sajūta dzimumorgānu vai anālās atveres rajonā, pēc tam apsārtums un pūslīšu veidošanās apsārtumu rajonā. Pūslīšiem pārplīstot rodas čūliņas, kuru vietās pēc sadzīšanas var palikt rētiņas. Biežākie vispārējie simptomi (sūdzības) ir: paaugstināta ķermeņa temperatūra; galvassāpes; nogurums; nomākts garastāvoklis.

Slimība norit hroniski ar paasinājumiem. Tie var būt vairākas reizes gadā, atsevišķos gadījumos paasinājumi var būt pat 12 – 15 reizes gadā. Paasinājumiem mēdz būt “priekšvēstneši” – kņudinoša, niezoša sajūta dzimumorgānos un ap tiem, palielinās cirkšņa limfmezgli. Uzsākot ārstēšanu šajā stadijā, iespējams novērst simptomu attīstību vai mazināt to smagumu.

 
Kā inficējas ar herpess vīrusu?

Ar herpess vīrusu inficējas no slima cilvēka vai vīrusu nēsātāja. Tas parasti notiek seksuālo kontaktu laikā (vaginālā, anālā, orālā seksa laikā).