AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
Gonoreja
 
Kā izpaužas gonoreja?

Pirmās slimības pazīmes parādās 3-10 dienas pēc inficēšanās (inkubācijas periods), bet var parādīties arī pēc 3 nedēļām, vai arī slimība var noritēt bez sūdzībām. To cik ātri pēc inficēšanās rodas sūdzības un cik izteiktas ir šīs sūdzības ir atkarīgs no mikrobu skaita, viņu aktivitātes un no cilvēka organisma pretošanās spējām. Sūdzības pie gonorejas var būt:

  • izteiktas: galvenās sūdzības ir par stipriem izdalījumiem no urīnizvadkanāla; sāpēm un dedzināšanas sajūtu urīnācijas laikā vīriešiem var būt priekšādiņas iekaisums (pietūkt), urīnizvadkanāla atveres apskārtums, pietūkums. Var rasties biežas un sāpīgas erekcijas, ejakulātam (spermai) var būt piejauktas asinis ; sievietēm sūdzības ir par izdalījumiem no dzimumorgāniem, dedzinošu sajūtu urinācijas laikā, niezošu un dedzinošu sajūtu ārējo dzimumorgānu rajonā, smaguma sajūtu vēdera lejas daļa; Šādas sūdzības var būt pie visām seksuāli transmisīvajām infekcijām, kuras izraisa iekaisuma procesu urīnizvadkanālā - trihomoniāzes, hlamidiozes, gardnerellozes, kā arī pie zarnu nūjiņas un citu mikroorganismi izraisīta iekaisuma procesa.
  • neizteiktas: izdalījumi no urīnizvadkanāla parādas pēc ilgākas urīna aizturēšanas, tie ir gļotaini vai strutaini. Urinācijas laikā var būt sūdzības par nelielu dedzināšanas sajūtu. Vīriešien urīnizvadkanāla atvere būs apsārtusi un tūskaina, var būt priekšādiņas iekaisums (apārtums, piepampums); izdalījumi no urīnizvadkanāla parādās pēc ilgākas urīna aizturēšanas, tie ir gļotaini vai strutaini. Urinācijas laikā var būt sūdzības par nelielu dedzināšanas sajūtu.
  • bez sūdzībām: Šajā gadījumā cilvēks kļūst par gonokoka nēsātāju un slimība norit hroniskā formā. Šajā gadījumā cilvēks kļūst par gonokoka nēsātāju un slimība norit hroniskā formā.

Šādas sūdzības var būt pie visām seksuāli transmisīvajām infekcijām, kuras izraisa iekaisuma procesu urīnizvadkanālā - trihomoniāzes, hlamidiozes, gardnerellozes, kā arī pie zarnu nūjiņas un citu mikroorganismi izraisīta iekaisuma procesa.

Nonākot gonokokiem acī - var rasties neatgriezeniski iekaisuma procesi acs ābolā un diennakts laikā iespējams zaudēt redzi.

Orālā seksa laikā inficējoties ar gonoreju veidojas iekaisuma process mandelēs. Rodas angīnai līdzīgas sūdzības - sāpes kaklā, kuras pastiprinās rīšanas akta brīdī; palielinās kakla limfmezgli.

Anālā seksa laikā inficējoties ar gonoreju rodas iekaisums taisnajā zarnā. 50% gadījumu slimība norit bez sūdzībām, bet var būt: niezoša, nepatīkama sajūta anālās atveres rajonā, izdalījumi no anālās atveres, šķidra vēdera izeja, strutu vai asiņu piejaukums izkārnījumiem, velkoša sajūta starpenes rajonā.

 
Kā inficējas ar gonoreju?

Seksuālo kontaktu laikā - vaginālā, anālā un orālā seksa laikā.Var inficēties ar sadzīves priekšmetiem - kopīgi ar slimu cilvēku lietojot dvieļus, dušas sūkļi, u.c.

 
Kādas var būt sekas, ja neārstējas?

Neārstējot akūtu gonorejas izraisītu iekaisumu ar laiku tas kļūst par hronisku iekaisumu. Infekcija var izplatīties tālāk un izraisīt hronisku iekaisumu priekšdziedzerī, sēklas maisiņos, olnīcās, kas var radīt dažādus seksuāla rakstura traucējumus, neauglību un urīnizvadkanāla sašaurinājumu. Sievietēm var rasties akūts vēderplēves iekaisums un sastrutojums mazajā iegurnī. Infekcija pa urīnceļiem var nokļūt nierēs - radot hronisku nieru iekaisumu.