AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
Prezervatīvi

Prezervatīvi ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā no nevēlamas grūtniecības un ievērojami samazina risku inficēties ar HIV/AIDS/STS.

Ja Jums rūp sava veselība - tad jebkura gadījuma rakstura dzimumakta laikā noteikti lietojiet prezervatīvu!!!

Prezervatīvus nedrīkst lietot, ja tiem beidzies lietošanas laiks, bojāts iepakojums, ja tie ir sažuvuši, pārmērīgi lipīgi vai mainījuši krāsu.

Pareizas prezervatīvu lietošanas efektivitāte ir 90-95%.


Prezervatīvi vairumā

Liela izmēra prezervatīvi

 
Prezervatīvu izmēri

Plaši izplatīts mīts par "aziātu" (mazajiem) un "eiropiešu"(lielajiem) prezervatīviem. Sekojot mītam par prezervatīvu izmēru atbilstību dažādu tautu fizioloģiskām īpatnībām, tad pašiem lielākajiem prezervatīviem būtu jābūt Āfrikā un Āzijā (Arābu valstīs). Visi prezervatīvi tiek gatavoti pēc noteiktiem standartiem. Prezervatīvu izmēri ir atkarīgi tikai no pasūtītāja pieprasījuma, bet neviss no prezervatīvu ražotājvalsts. Lielāko daļu prezervatīvu tiek ražots rajonos, kas atrodas tuvu izejvielu ieguves vietām - Dienvid-Austrum Āzijā (Malaizija, Indonēzija, Koreja, Vjetnama, Ķīna, Indija u.c.). Malaizijā ražotie prezervatīvi tiek uzskatīti par labākajiem. Ja arī uz iepakojuma ir norādīta kāda no Eiropas valstīm, tas nenozīmē, ka šie prezervatīvi ir ražoti Eiropā. Lielākajai daļai Eiropas prezervatīvu ražotājiem ir rūpnīcas Dienvid-Austrum Āzijā vai arī viņi iepērk no tur esošiem ražotājiem prezervatīvus un paši iepako.

Prezervatīvu izmēri ir atkarīgi no standartiem, kādi tiek ievēroti to ražošanā. Atkarībā no diametra prezervatīvus iedala 3 grupās: 31 mm, 33 mm un 35 mm. Pēc platuma ar pus milimetra pieļaujamu novirzi iedala 3 diapazonos: 48-50 mm, 51-53 mm un 54-56 mm. Eiropā un Ziemeļamerikā galvenokārt tiek izplatīti 2 izmēra prezervatīvi, bet Āzijas valstīs - 1 izmēra. 3 izmēra prezervatīvi ir reti sastopami.

Parasti prezervatīva garums ir 18-20 cm, bet galvenokārt to nosaka standarts, kuram atbilst dotais prezervatīvs. Visos gadījumos jāievēro to, ka uz prezervatīva izmērs ir atkarīgs no tā plasticitātes.

 
Prezervatīvu biezums

Lai gan prezervatīvu biezumam ir zināma nozīme, tomēr praksē tam pārsvarā ir subjektīva nozīme. Tā piemēram - Innotex, vieniem šķiet pietiekami plāni, citiem - biezi. Prezervatīvu biezumam nozīme ir kā priekš vīrieša tā arī priekš sievietes - jo plānāks prezervatīvs, jo sieviete labāk izjūt dzimumlocekļa galviņas siltumu, bet vīrietis berzi.

 
Eiropas Savienības standarts CEN 600:1994

"Prezervatīva garums nedrīkst būt mazāks par 170 mm, bet platumam jātuvojas nominālajam platumam, ko nosaka ražotājs, ar novirzi ne lielāku kā + 2 mm. Nominālajam platumam jābūt diapazonā 44 - 56 mm. Piebilde: prezervatīviem, kas tiek izplatīti Eiropā parasti nominālais platums ir 52 mm."

 • Garums min. 170 mm
 • Platums 44-56 mm
 • Derīguma termiņš min. 4 gadi
 • Relatīvais pagarinājums min 650 %
 • Plīšanas tilpums min 18 l
 • Plīšanas spiediens min 1,0 kPa
 • Izturība min 18 MPa

Relatīvais pagarinājums un izturība ir galvenie prezervatīva kvalitātes rādītāji. Bez tam prezervatīvi tiek pārbaudīti uz hermētiskumu ( tos piepilda ar ūdeni).

Pēc standartiem ir pieļaujami 4 brāķēti prezervatīvi uz 80 - 100 prezervatīviem, tāpēc iegādājoties prezervatīvus noteikti pārliecinieties vai viņi ir sertificēti, vai viņu izplatīšanai Latvijā ir izsniegta atļauja. Neizmantojiet prezervatīvus, ja to iepakojums ir saburzīts, bojāts.

Atcerieties, ka nepareiza prezervatīvu glabāšana ievērojami pazemina prezervatīvu kvalitāti!

 
Prezervatīvu veidi

Galvenokārt prezervatīvus izgatavo no naturālā lateksa (kaučuka koka sulas). Tieši prezervatīvi seksuālo kontakta laikā pasargā no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām, kā arī no nevēlamas grūtniecības. Ļoti neliels daudzums prezervatīvu tiek ražoti no dabīgās ādas un dabīgām membrānām (zarnas, u.c.), jo tas ir ļoti dārgi un bieži nenodrošina vajadzīgo drošību. Eksperimenta nolūkos tiek ražotas nelielas prezervatīvu partijas no mākslīgiem polimēriem. Un tā, lateksa prezervatīvi vairāk kā 92% sastāv no naturālā lateksa un pārējo veido piedevas (vulkanizatori, stabilizatori), kas nodrošina nepieciešamās prezervatīva īpašības (izturību, plasticitāti).

I. Pēc formas:

 • Gludi - parastie prezervatīvi bez nekādas struktūras. Paredzēti visu veida seksam.
 • Konturētie (Countoured), cieši pieguļošie (form fitting). Prezervatīviem ir anatomiska forma - augšējā daļa nedaudz platāka.
 • Teksturētie - prezervatīvi ar dažādu tekstūru:
 1. ar gredzeniem - wrinkled;
 2. spirāļveida - spirales;
 3. pumpiņām - studded, dotted izcilnīšiem u.c. Šos prezervatīvus neiesaka lietot anālā seksa laikā, jo var radīt traumas.
 4. krāsaini - lateksā iestrādāta krāsviela, kas piešķir prezervatīvam dažādu krāsu : sarkanu, melnu, zilu u.t.t.

II. Pēc smērvielu daudzuma un veida:

Bez smērvielas;
 • Ar parasto smērvielu - ar standarta smērvielu. Parasti izmanto silikona ziedi vai monopropilēnglikolu. Prezervatīva kvalitāte vai sajūtas dzimumakta laikā vairāk ir atkarīgs no smērvielas kvalitātes un mazāk no prezervatīva biezuma.
 • Ar pastiprinātu smērvielas daudzumu - smērviela ir divreiz vairāk nekā uz parastajiem prezervatīviem;
 • Ar aromatizētu smērvielu - smērvielai pievienotas aromatizējošas vielas ar augļu (apelsīnu, ābolu u.c.) smaržu un garšu. Šie prezervatīvi paredzēti orālajam seksam;
 • Ar spermicīdiem - smērvielai pievienota viela (parasti - nonoxilon 9), kas nomāc spermatozoīdu kustīgumu un tos nonāvē. Tas samazina nevēlamas grūtniecības risku, arī gadījumos, ja prezervatīvs saplīst. Spermicīdi mazina risku inficēties ar seksuāli transmisīvajām slimībām. Prezervatīvi ar tādu smērvielu tiek dēvēti kā dubulti droši (doubl protection condoms);
 • Smērvielu, kas pagarina dzimumaktu (Long love). Smērvielai tiek pievienotas speciālas anestezējošas vielas, kura neiedarbojas uz erekciju, bet pagarina periodu līdz ejakulācijas sasniegšanai (Ceylor Reardierend). Šos prezervatīvus var izmantot arī anālā seksa laikā, jo smērviela samazina anālās atveres jūtīgumu.

III. Pēc citām pazīmēm:

 • Īpaši izturīgi - pārsvarā domāti anālajam seksam;
 • Īpaši plāni - Ultrathin;
 • Liela izmēra - atšķirībā no parastajiem prezervatīviem viņi ir platāki 54-56 mm;
 • Fosforizējošie - to smērvielai vai lateksam ir pievienotas fosforizējošas vielas, kas nodrošina prezervatīva spīdēšanu tumsā; Prezervatīvi, kuri paši uzvelkas - (On Touch), lai uzvilktu šāda veida prezervatīvus, tie jāpieliek pie dzimumlocekļa galviņas un jāpavelk plastmasa lentīte - prezervatīvs pats uzritinās uz dzimumlocekļa;
 • Sieviešu prezervatīvs - Femidom.

IV. Uzliktņi

No parastajiem prezervatīviem atšķiras ar to, ka tie nepasargā no inficēšanās ar HIV/AIDS/STS un nav izmantojami kā kontracepcijas līdzekļi. Tie ir suvenīri, lai seksu padarītu daudzveidīgāku - pārvēršot to rotaļā. Tie ir daudz biezāki, visdažādākās formas (peles galva, rūķītis u.c.). Tos iespējams izmantot atkārtoti.

V. Pēc pielietojuma dažādiem seksa veidiem

 • Orālajam seksam - lietojami prezervatīvi ar garšu vai/un smaržu. Iespējams lietot parastos prezervatīvus - izņemot tos, kuri ieziesti ar spermicīdiem un anestezējošam vielām, jo tas var kairināt un radīt iekaisuma procesus mutes gļotādā.
 • Vaginālajam (tradicionālajam) seksam - pārsvarā izmantojami visi pieejamie prezervatīvi.
 • Anālajam seksam - tiek pielietoti īpaši izturīgi prezervatīvi, bet pietiekošā daudzumā lietojot lubrikantus var izmantot arī parastos prezervatīvus. Nerekomendē izmantot prezervatīvus ar tekstatūru, jo viņi var radīt anālās atveres traumas un diskomforta sajūtu seksuālajam partnerim. Anālā seksam rekomendē prezervatīvus - Duo, Gay Safe, Hot Rubber un citus.
 
Inficēšanās risks ar HIV/STS lietojot prezervatīvu

Gumijas prezervatīvi, ja tie tiek pareizi lietoti, ievērots to glabāšanas noteikumi, ir efektīvs līdzeklis ar, kura palīdzību iespējams izsargāties no seksuāli transmisīvajām slimībām, tai skaitā HIV infekcijas, kā arī no nevēlamas grūtniecības.

Vairākkārtēji pētījumi ir pierādījuši, ka inficēšanās risks ar seksuāli transmisīvajām slimībām atkarībā no prezervatīvu lietošanas biežumu svārstās no 0 -25%. Pēdējā laikā tiek runāts, ka prezervatīvu lietošana nepasargā no inficēšanās ar HIV/AIDS. Kā iemesls tam tiek minēts, ka lateksā ir mikroporas. Kā zināms ar HIV vīrusu var inficēties nonākot saskarē ar inficēta cilvēka organisma šķidrumiem (asinīm, spermu, maksts izdalījumiem). Tātad, ja prezervatīvs ir hermētisks, tad tas nelaiž cauri ne tikai šķidrumu, bet tai skaitā arī HIV vīrusu. Pie tam hermētiskums nenozīmē, ka lateksā nevar būt mikroporas - pietiekošs nosacījums ir tas, ka materiāls nelaiž cauri šķidrumu. Kā piemēru var minēt parasto lietussargu, audums, kas nelaiž cauri šķidrumu, kaut gan tajā ir poras. Cits piemērs - marles-vates mutes pārsējs, ko izmanto, lai izsargātos no inficēšanās ar gripu (arī vīrusa izraisīta infekcija). Šī pārsēja poras ir redzamas pat bez mikroskopa.

Visi tie ir teorētiski spriedumi. Lai konkrēti varētu spriest vai prezervatīvu lietošana pasargā no inficēšanās ar HIV vīrusu, nepieciešams veikt pētījumu uz cilvēkiem - apsekojot seksuālos partnerus, kur viens no viņiem ir HIV pozitīvs. Šāds pētījums tika veikts Eiropā. Tas ilga 22 mēnešus, tajā piedalījās 124 pāri, no kuriem viens bija HIV pozitīvs un šie pāri seksuālo kontaktu laikā vienmēr lietoja prezervatīvus. Rezultātā netika konstatēta inficēšanās ar HIV vīrusu nevienā gadījumā. Paralēli tika apsekoti pāri, kur viens no partneriem bija HIV pozitīvs un kuri prezervatīvus izmantoja neregulāri. Pētījuma beigās atklājās, ka aptuveni 10% no partneriem bija inficējušies ar HIV. Tātad var droši apgalvot, ka regulāra un pareizi lietojot prezervatīvu lietošana seksuālo kontaktu laikā pasargā no inficēšanās ar HIV vīrusu.

Nedaudz cits variants ir ar seksuāli transmisīvajām slimībām, kuras iespējams seksuālo kontaktu laikā pārnest no inficēta partnera uz veselu. Viens no galvenajiem inficēšanās iemesliem ar seksuāli transmisīvajām slimībām dzimumkontakta laikā, ja tiek lietots prezervatīvs ir: tā nepareiza lietošana (prezervatīva plīšana, inficēšanās prezervatīva novilkšanas laikā); infekcijas pārnešana ar rokām (priekšpeles laikā, no prezervatīva ar rokām infekciju pārnesot uz dzimumorgāniem).