Prezervatīvi ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā no nevēlamas grūtniecības un ievērojami samazina risku inficēties ar HIV/AIDS/STS.
Ja Jums rūp sava veselība - tad jebkura gadījuma rakstura dzimumakta laikā noteikti lietojiet prezervatīvu!!!
Prezervatīvus nedrīkst lietot, ja tiem beidzies lietošanas laiks, bojāts iepakojums, ja tie ir sažuvuši, pārmērīgi lipīgi vai mainījuši krāsu.
Pareizas prezervatīvu lietošanas efektivitāte ir 90-95%.
Plaši izplatīts mīts par "aziātu" (mazajiem) un "eiropiešu"(lielajiem) prezervatīviem. Sekojot mītam par prezervatīvu izmēru atbilstību dažādu tautu fizioloģiskām īpatnībām, tad pašiem lielākajiem prezervatīviem būtu jābūt Āfrikā un Āzijā (Arābu valstīs). Visi prezervatīvi tiek gatavoti pēc noteiktiem standartiem. Prezervatīvu izmēri ir atkarīgi tikai no pasūtītāja pieprasījuma, bet neviss no prezervatīvu ražotājvalsts. Lielāko daļu prezervatīvu tiek ražots rajonos, kas atrodas tuvu izejvielu ieguves vietām - Dienvid-Austrum Āzijā (Malaizija, Indonēzija, Koreja, Vjetnama, Ķīna, Indija u.c.). Malaizijā ražotie prezervatīvi tiek uzskatīti par labākajiem. Ja arī uz iepakojuma ir norādīta kāda no Eiropas valstīm, tas nenozīmē, ka šie prezervatīvi ir ražoti Eiropā. Lielākajai daļai Eiropas prezervatīvu ražotājiem ir rūpnīcas Dienvid-Austrum Āzijā vai arī viņi iepērk no tur esošiem ražotājiem prezervatīvus un paši iepako.
Prezervatīvu izmēri ir atkarīgi no standartiem, kādi tiek ievēroti to ražošanā. Atkarībā no diametra prezervatīvus iedala 3 grupās: 31 mm, 33 mm un 35 mm. Pēc platuma ar pus milimetra pieļaujamu novirzi iedala 3 diapazonos: 48-50 mm, 51-53 mm un 54-56 mm. Eiropā un Ziemeļamerikā galvenokārt tiek izplatīti 2 izmēra prezervatīvi, bet Āzijas valstīs - 1 izmēra. 3 izmēra prezervatīvi ir reti sastopami.
Parasti prezervatīva garums ir 18-20 cm, bet galvenokārt to nosaka standarts, kuram atbilst dotais prezervatīvs. Visos gadījumos jāievēro to, ka uz prezervatīva izmērs ir atkarīgs no tā plasticitātes.
Lai gan prezervatīvu biezumam ir zināma nozīme, tomēr praksē tam pārsvarā ir subjektīva nozīme. Tā piemēram - Innotex, vieniem šķiet pietiekami plāni, citiem - biezi. Prezervatīvu biezumam nozīme ir kā priekš vīrieša tā arī priekš sievietes - jo plānāks prezervatīvs, jo sieviete labāk izjūt dzimumlocekļa galviņas siltumu, bet vīrietis berzi.
"Prezervatīva garums nedrīkst būt mazāks par 170 mm, bet platumam jātuvojas nominālajam platumam, ko nosaka ražotājs, ar novirzi ne lielāku kā + 2 mm. Nominālajam platumam jābūt diapazonā 44 - 56 mm. Piebilde: prezervatīviem, kas tiek izplatīti Eiropā parasti nominālais platums ir 52 mm."
Relatīvais pagarinājums un izturība ir galvenie prezervatīva kvalitātes rādītāji. Bez tam prezervatīvi tiek pārbaudīti uz hermētiskumu ( tos piepilda ar ūdeni).
Pēc standartiem ir pieļaujami 4 brāķēti prezervatīvi uz 80 - 100 prezervatīviem, tāpēc iegādājoties prezervatīvus noteikti pārliecinieties vai viņi ir sertificēti, vai viņu izplatīšanai Latvijā ir izsniegta atļauja. Neizmantojiet prezervatīvus, ja to iepakojums ir saburzīts, bojāts.
Atcerieties, ka nepareiza prezervatīvu glabāšana ievērojami pazemina prezervatīvu kvalitāti!
Galvenokārt prezervatīvus izgatavo no naturālā lateksa (kaučuka koka sulas). Tieši prezervatīvi seksuālo kontakta laikā pasargā no inficēšanās ar seksuāli transmisīvajām slimībām, kā arī no nevēlamas grūtniecības. Ļoti neliels daudzums prezervatīvu tiek ražoti no dabīgās ādas un dabīgām membrānām (zarnas, u.c.), jo tas ir ļoti dārgi un bieži nenodrošina vajadzīgo drošību. Eksperimenta nolūkos tiek ražotas nelielas prezervatīvu partijas no mākslīgiem polimēriem. Un tā, lateksa prezervatīvi vairāk kā 92% sastāv no naturālā lateksa un pārējo veido piedevas (vulkanizatori, stabilizatori), kas nodrošina nepieciešamās prezervatīva īpašības (izturību, plasticitāti).
I. Pēc formas:
II. Pēc smērvielu daudzuma un veida:
Bez smērvielas;III. Pēc citām pazīmēm:
IV. Uzliktņi
No parastajiem prezervatīviem atšķiras ar to, ka tie nepasargā no inficēšanās ar HIV/AIDS/STS un nav izmantojami kā kontracepcijas līdzekļi. Tie ir suvenīri, lai seksu padarītu daudzveidīgāku - pārvēršot to rotaļā. Tie ir daudz biezāki, visdažādākās formas (peles galva, rūķītis u.c.). Tos iespējams izmantot atkārtoti.
V. Pēc pielietojuma dažādiem seksa veidiem
Gumijas prezervatīvi, ja tie tiek pareizi lietoti, ievērots to glabāšanas noteikumi, ir efektīvs līdzeklis ar, kura palīdzību iespējams izsargāties no seksuāli transmisīvajām slimībām, tai skaitā HIV infekcijas, kā arī no nevēlamas grūtniecības.
Vairākkārtēji pētījumi ir pierādījuši, ka inficēšanās risks ar seksuāli transmisīvajām slimībām atkarībā no prezervatīvu lietošanas biežumu svārstās no 0 -25%. Pēdējā laikā tiek runāts, ka prezervatīvu lietošana nepasargā no inficēšanās ar HIV/AIDS. Kā iemesls tam tiek minēts, ka lateksā ir mikroporas. Kā zināms ar HIV vīrusu var inficēties nonākot saskarē ar inficēta cilvēka organisma šķidrumiem (asinīm, spermu, maksts izdalījumiem). Tātad, ja prezervatīvs ir hermētisks, tad tas nelaiž cauri ne tikai šķidrumu, bet tai skaitā arī HIV vīrusu. Pie tam hermētiskums nenozīmē, ka lateksā nevar būt mikroporas - pietiekošs nosacījums ir tas, ka materiāls nelaiž cauri šķidrumu. Kā piemēru var minēt parasto lietussargu, audums, kas nelaiž cauri šķidrumu, kaut gan tajā ir poras. Cits piemērs - marles-vates mutes pārsējs, ko izmanto, lai izsargātos no inficēšanās ar gripu (arī vīrusa izraisīta infekcija). Šī pārsēja poras ir redzamas pat bez mikroskopa.
Visi tie ir teorētiski spriedumi. Lai konkrēti varētu spriest vai prezervatīvu lietošana pasargā no inficēšanās ar HIV vīrusu, nepieciešams veikt pētījumu uz cilvēkiem - apsekojot seksuālos partnerus, kur viens no viņiem ir HIV pozitīvs. Šāds pētījums tika veikts Eiropā. Tas ilga 22 mēnešus, tajā piedalījās 124 pāri, no kuriem viens bija HIV pozitīvs un šie pāri seksuālo kontaktu laikā vienmēr lietoja prezervatīvus. Rezultātā netika konstatēta inficēšanās ar HIV vīrusu nevienā gadījumā. Paralēli tika apsekoti pāri, kur viens no partneriem bija HIV pozitīvs un kuri prezervatīvus izmantoja neregulāri. Pētījuma beigās atklājās, ka aptuveni 10% no partneriem bija inficējušies ar HIV. Tātad var droši apgalvot, ka regulāra un pareizi lietojot prezervatīvu lietošana seksuālo kontaktu laikā pasargā no inficēšanās ar HIV vīrusu.
Nedaudz cits variants ir ar seksuāli transmisīvajām slimībām, kuras iespējams seksuālo kontaktu laikā pārnest no inficēta partnera uz veselu. Viens no galvenajiem inficēšanās iemesliem ar seksuāli transmisīvajām slimībām dzimumkontakta laikā, ja tiek lietots prezervatīvs ir: tā nepareiza lietošana (prezervatīva plīšana, inficēšanās prezervatīva novilkšanas laikā); infekcijas pārnešana ar rokām (priekšpeles laikā, no prezervatīva ar rokām infekciju pārnesot uz dzimumorgāniem).
Bezmaksas locekļa palielināšana
Seksologu atbildes uz jautājumiem par seksu
2 / 74
IP: 3.145.156.17
Copyright © 1998-2007 aids.lv | All Rights Reserved
Design G. Wolfgang | W3C XHTML 1.0 | W3C CSS 2.0