AIDS.LV
Viss par AIDS un HIV
aids.lv
Avārijas situācija

... situācija, kad dzimumakta laikā plīst vai noslīd prezervatīvs vai dzimumakta laikā netiek izmantots prezervatīvs.

Biežākie iemesli, kāpēc plīst vai noslīd prezervatīvs:

  • nepareizi uzvilkts prezervatīvs;
  • dzimumakta laikā pārāk liela berze, tā iemesls var būt sausa maksts, šaura maksts, anālais sekss, pārāk aktīvas un straujas partnera kustības, vai nekvalitatīvi prezervatīvi;
  • neliels dzimumlocekļa apkārtmērs, kā rezultātā dzimumakta laikā noslīd prezervatīvs.

Lai novērstu nevēlamas grūtniecības iestāšanos:

Uzreiz pēc dzimumkontakta sievietei jālieto "Postinor" tabletes. Šīs tabletes novērš grūtniecību, ja pirmo tableti ieņem ne vēlāk kā 72 stundas pēc "avārijas situācijas", otrā tablete jāieņem obligāti pēc 12 stundām. Šī metode ir drošāka, ja pirmā tablete tiek ieņemta uz reiz pēc dzimumakta.

Mēnesī var lietot 1-2 tabletes, bet nedrīkst lietot vairāk kā 4 tabletes mēnesī!!!

 
HIV/AIDS/STS profilakses pasākumi

Ja dzimumakta laikā saplīst prezervatīvs pastāv iespēja inficēties ar kādu no seksuāli transmisīvajām slimībām, tai skaitā ar HIV/AIDS.

Partnerim var nebūt nekādu slimību izpausmju, ja arī viņš slimo ar kādu seksuāli transmisīvo slimību.

Pēc šādas situācijas, ieteicams ar ziepēm apmazgāt ārējos dzimumorgānus, pačurāt. Ieteicams veikt maksts un/vai taisnās zarnas skalošanu (vadoties no tā, kāds sekss ir bijis) ar tam paredzētu antibakteriālu šķīdumu, un veikt dzimumlocekļa urīnizvadkanāla instalāciju (skalošanu ar speciāliem antibiotiskiem šķīdumiem).

Mājas apstākļos šīs procedūras praktiski ir neiespējami veikt, jo nav pieejami skalošanai nepieciešamie šķīdumi, tāpēc tiek rekomendēts apmeklēt profilakses punktu. Šīs procedūras efektivitāte ir 90%, ja tā tiek veikta pirmo 2 stundu laikā pēc šādas "avārijas". Instalācijas ar "zilajiem graudiņiem", kumelīšu novārījumu, ir maz efektīvi STS/HIV profilaksei.

Ja uzzināt, ka Jūsu partneris slimo ar kādu no seksuāli transmisīvajām slimībā - tad Jums nepieciešams nekavējoties apmeklēt ārstu, arī tad, ja kontakts bijis pirms ilgāka laika un Jums nav nekādu slimību pazīmju. STS var noritēt hroniski (bez sūdzībām) vai slimība var būt inkubācijas periodā (slimībai nav izpausmes, piem., sifilisam inkubācijas periods var ilgt 3 mēnešus) un saņemot ārstēšanas kursu šī slimība neattīstīsies un Jūs ar viņu neslimosiet.